Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo żony i męża do zarządzania majątkiem wspólnym

28 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Radosław L. Kwaśnicki

Akcjonariuszem/wspólnikiem spółki kapitałowej może się stać również małżonek, który – choć nie brał udziału w nabyciu (objęciu) akcji/udziałów – w odpowiednim czasie ujawnił m.in. swą wolę uczestnictwa w spółce

Często zdarza się, że tylko jeden ze współmałżonków nabywa lub obejmuje akcje czy udziały w spółce kapitałowej za środki pochodzące z majątku wspólnego (technicznie rzecz biorąc, tylko jeden z małżonków podpisuje stosowne dokumenty korporacyjne, choć dysponuje wspólnymi środkami).

Na tle takich stanów faktycznych coraz częściej pojawia się pytanie o status drugiego z małżonków, tj. tego „niepodpisującego”. Czy czerpie on jedynie korzyści majątkowe (np. w postaci dywidendy) wynikające z faktu znajdowania się takich akcji/udziałów w majątku wspólnym, czy też może on – obok swojego małżonka – stać się „aktywnym” wspólnikiem czy akcjonariuszem spółki współuprawnionym do wykonywania wszelkich (a  więc nie tylko majątkowych) praw z udziałów czy akcji, w tym m.in. prawa głosu na zgromadzeniu oraz udziału w nim, prawa do informacji, zaskarżania uchwał etc.

Obserwując praktykę, można stwierdzić, że ten, pozostający na styku prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego, problem należy aktualnie do jednych z najbardziej kontrowersyjnych a zarazem niezwykle doniosłych praktycznie zagadnień prawnych.

Wiąże się on bowiem z koniecznością wyważenia dwóch odmiennych wartości: bezpieczeństwa obrotu i konieczności zagwarantowania sprawnego funkcjonowania spó-łek kapitałowych z jednej strony oraz prawa obojga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9092

Spis treści
Zamów abonament