Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak oddać nieruchomość w spadku

28 listopada 2011 | Nieruchomości | gb
Mecenas Paweł Kuglarz
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Mecenas Paweł Kuglarz

Chcę, aby mieszkanie po mojej śmierci przypadło synowi, dom – córce, a mężowi – działka. Czy taki podział między spadkobierców jest możliwy? Jak sporządzić testament, by nieruchomości bez problemu trafiły do wybranych osób?

mec. Paweł Kuglarz, kancelaria prawna Beiten Burkhardt P. Daszkowski

Rz: Do niedawna posiadane nieruchomości można było przekazywać spadkobiercom w pakiecie. Od kilku tygodni można zdecydować, że np. dom oddaję mężowi, synowi – działkę rekreacyjną, a ciotce – udziały w mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce? Na czym polega tzw. zapis windykacyjny?

Paweł Kuglarz: 23 października br. weszła w życie ustawa zmieniająca polski kodeks cywilny, która wprowadziła do polskiego prawa cywilnego nową instytucję, a mianowicie tzw. zapis windykacyjny.

Dotychczas spadkodawca nie posiadał możliwości bezpośredniego przekazywania konkretnych składników majątku konkretnej osobie. Nowe przepisy dopuszczają zawieranie w testamencie postanowienia spadkodawcy o nabyciu przez konkretną osobę konkretnego składnika majątku testatora.

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być np. zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowania lub służebności.

Z chwilą śmierci spadkodawcy zapis windykacyjny powodować będzie przejście konkretnego przedmiotu na wymienioną w testamencie osobę (zapis ten bowiem staje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9092

Spis treści
Zamów abonament