Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel ma przyszłość. I to nie czarną

28 listopada 2011 | Ekonomia | Karolina Baca Magdalena Kozmana
Od lewej: Waldemar Łaski, prezes Famuru, Bogusław Oleksy, wiceprezes Węglokoksu i Marian Kostempski, prezes Kopeksu
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Rzeczpospolita
Od lewej: Waldemar Łaski, prezes Famuru, Bogusław Oleksy, wiceprezes Węglokoksu i Marian Kostempski, prezes Kopeksu
Joanna Strzelec- -Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej (w środku), i Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (z lewej), zapewniali,  że ich spółki, mimo unijnej polityki ochrony klimatu, chcą zwiększyć wydobycie węgla
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Strzelec- -Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej (w środku), i Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (z lewej), zapewniali, że ich spółki, mimo unijnej polityki ochrony klimatu, chcą zwiększyć wydobycie węgla
Czytaj więcej:

Unia odchodzi od bardzo rygorystycznej polityki klimatycznej, a od węgla nie uda się uciec – ocenia branża

Najlepszym sposobem redukcji emisji dwutlenku węgla jest budowa bardziej efektywnych elektrowni – ocenili uczestnicy Forum Polski Węgiel 2011 „Rzeczpospolitej" i „Parkietu", które 15 listopada już po raz trzeci zorganizowaliśmy w Katowicach.

– Unia Europejska ze względu na kryzys trochę rakiem wycofuje się z bardzo rygorystycznych założeń klimatycznych – oceniła Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Dodała, że zakładanie 80 proc. redukcji emisji CO2 to ogromne koszty dla gospodarki.

Parlament Europejski odrzucił pomysł zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2. W USA jest rok wyborczy, a Chiny nie rozmawiają o globalnym porozumieniu dla klimatu. Rosja i Japonia nie chcą z kolei angażować się w ten temat bez Chin.

– Myślę, że nasz głos ma coraz więcej szans na wysłuchanie. Powinniśmy budować energetykę bardziej efektywną i w ten sposób redukować emisję CO2, inaczej jeszcze bardziej podniesiemy ceny energii, która przecież i tak już teraz nie jest najtańsza – dodała Strzelec-Łobodzińska.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii ocenia, że poprawa efektywności elektrowni o 5 proc. skutkuje spadkiem emisji CO2 o 8 proc. I to zdaniem branży węglowej powinien być kierunek rozwoju (plan 45 proc. sprawności zakłada planowana przez Kompanię Węglową elektrownia węglowa o mocy 900 MW).

Zwłaszcza że Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w 2035 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9092

Spis treści
Zamów abonament