Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed złożeniem pozwu do sądu wskazana jest aktywność

12 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

O odszkodowanie za błędy w świadectwie pracy podwładny może się upomnieć przez trzy lata od rozstania z firmą. Szef uniknie odpowiedzialności, gdy zatrudniony nie żądał sprostowania tego dokumentu

Z dniem ustania stosunku pracy, ewentualnie w ciągu siedmiu dni od daty jego rozwiązania lub wygaśnięcia, przełożony musi wydać świadectwo pracy podwładnemu albo doręczyć ten dokument jemu bądź innej osobie pisemnie przez niego upoważnionej. Realizacji tego obowiązku nie można uzależniać od uprzedniego rozliczenia się przez zatrudnionego z pracodawcą.

Treść poświadczenia według rozporządzenia

Szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

W świetle § 1 ust. 1 tego aktu wykonawczego w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 k.p. obejmujących okres i rodzaj wykonywanej pracy, zajmowane stanowiska i wzmiankę o zajęciu uposażenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, należy zamieścić dane niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczenia społecznego, dotyczące m.in. wymiaru czasu pracy, podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, okresów składkowych i nieskładkowych itd.

Niektóre zapisy w świadectwie pracy mogą jednak wynikać z faktu, że pracownik skorzystał z drogi sądowej. Na przykład w sytuacji, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9129

Wydanie: 9129

Spis treści
Zamów abonament