Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki braku umocowania do złożenia podpisu bywają bolesne

12 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Brak upoważnienia danej osoby do podpisania weksla w cudzym imieniu powoduje istotne konsekwencje zarówno dla odpowiedzialności tej osoby, jak i dla uprawnień odbiorcy weksla

Zobowiązanie wekslowe można zaciągnąć nie tylko osobiście, ale i przez swojego przedstawiciela lub pełnomocnika.

Przy czym w przypadku, gdy osoba działająca jako przedstawiciel innej osoby fizycznej lub prawnej posiada stosowne umocowanie do działania w jej imieniu, to wówczas skutki zaciągniętego przez nią zobowiązania obciążają bezpośrednio osobę reprezentowaną. Konieczne jest jednak zaznaczenie przy podpisywaniu weksla, że działa się jako pełnomocnik innej osoby.

Zwracał na to uwagę także Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z  24 listopada 2004 r. (VI ACa 143/03), stwierdzając, że poprawny sposób podpisu pełnomocnika na wekslu winien zawierać oprócz jego podpisu wskazanie „stosunku pełnomocnika”, które z reguły sprowadza się do zamieszczenia na wekslu wprost słowa „pełnomocnik” lub jego synonimów.

Nie jest to konieczne tylko wtedy, gdy ze sformułowania treści wzmianki przy podpisie następni posiadacze weksla nie mają wątpliwości, iż osoba, która ten podpis złożyła, zobowiązała się w nie swoim imieniu.

Przykład

Jan W. prowadzący hurtownię materiałów budowlanych udzielił pełnomocnictwa swojemu bratu Kazimierzowi W. do podpisywania w jego imieniu umów oraz weksli do kwoty 10  tys. zł, Kazimierz W. podpisał w imieniu swego brata weksel na kwotę 9  tys.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9129

Wydanie: 9129

Spis treści
Zamów abonament