Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kroniki królów elekcyjnych

03 marca 2012 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Robert Krasowski  nie polemizuje  z tezą  o kunkta-torstwie Tadeusza Mazowiec-kiego, ale podnosi je  do rangi swoistej cnoty politycznej (zdjęcie  z dnia powołania rządu Mazowiec-kiego,  12. września 1989 r.)
autor zdjęcia: Aleksander Jałosiński
źródło: Fotorzepa
Robert Krasowski nie polemizuje z tezą o kunkta-torstwie Tadeusza Mazowiec-kiego, ale podnosi je do rangi swoistej cnoty politycznej (zdjęcie z dnia powołania rządu Mazowiec-kiego, 12. września 1989 r.)
Autor książki nie podejmuje dyskusji o przeszłości Lecha Wałęsy: wszelkie wątpliwości zbywa śmiechem.  Na zdjęciu były prezydent z Mieczysławem Wachowskim i Henrykiem Goryszewskim
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
Autor książki nie podejmuje dyskusji o przeszłości Lecha Wałęsy: wszelkie wątpliwości zbywa śmiechem. Na zdjęciu były prezydent z Mieczysławem Wachowskim i Henrykiem Goryszewskim
źródło: Archiwum

Sens polityki ujawnia się dopiero po latach, gdy stajemy wobec niej w chłodnej roli historyka. Ta książka jest owocem takiego chłodu – tak anonsuje pierwszy tom swojej historii III RP Robert Krasowski

Krasowski zajął się tym, czym nie zajęli się inni – opisaniem dziejów ostatniego dwudziestotrzylecia. Przed nim zrobił to, do roku 2005, Antoni Dudek. Ale Dudek wykazał się pokorą zawodowego historyka – zebrał fakty, ale nie przesadzał z piętrzeniem wniosków, a hipotez w stylu „co by się stało, gdyby..." raczej unikał.

Wnioski – również spekulacje – to esencja książki Krasowskiego. Tytuł. „Po południu" nawiązuje do plakatu z filmu „W samo południe", którego „Solidarność" użyła w roku 1989 do agitowania za swoimi racjami. Ten tytuł nie obiecuje przeglądu zdarzeń. Obiecuje bilans. Przebrzmiały wystrzały pojedynku komunistycznej władzy z jej przeciwnikami, teraz spróbujmy skonfrontować ludzkie nadzieje z biegiem zdarzeń.

Chłód to rodzaj emocji (lub raczej braku emocji), który Krasowski w ostatnich latach próbował uczynić znakiem firmowym swojej twórczości publicystycznej. Tyle że tytuł „Po południu" opatrzony jest podtytułem: „Upadek elit solidarnościowych po  zdobyciu władzy". W tym zawiera się mocna teza i de facto emocja.

Starając się dowieść tej tezy, Krasowski nie zawsze zdoła utrzymać na twarzy maskę beznamiętnego badacza. Można wręcz dostrzec gorączkową pasję odcinania się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9173

Wydanie: 9173

Spis treści
Zamów abonament