Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co sprawdzić i o co zapytać, zapisując do pierwszej klasy

12 marca 2012 | Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla rodziców | Jolanta Ojczyk

Żadne przepisy prawa nie precyzują, jak szkoła ma być przygotowana na przyjęcie sześciolatków. Podstawa programowa zawiera jedynie ogólne zalecenia, które jednak nie musza być zrealizowane

Zgodnie z nowelizacją w latach 2012/2013 i 2013/2014 na wniosek rodziców obowiązkiem szkolnym obejmuje się dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy sześć lat. Dyrektor szkoły nie może odmówić zapisania do pierwszej klasy sześciolatka. W efekcie rodzice mogą go posłać do szkoły nawet na początku września. Później nie warto, bo będzie mu trudniej się zaaklimatyzować w nowej grupie.

W miastach, które prowadzą elektroniczną rekrutację, rodzice proszeni są już teraz o podjęcie decyzji o zapisie dziecka do szkoły. Dyrektorzy szkół twierdzą, że jeśli tego nie zrobią, to po wygenerowaniu listy przyjętych nie będzie takiej możliwości. Z punktu widzenia samorządów i dyrektorów takie podejście jest zrozumiałe, bo chcą wiedzieć wcześniej, dla ilu uczniów muszą przygotować klasy, kadrę itd. Jednak w tym i w przyszłym roku, jeśli rodzic sześciolatka złoży wniosek o przyjęcie go do pierwszej klasy w szkole rejonowej nawet 1 września, dyrektor szkoły nie ma podstawy prawnej, aby mu odmówić.

Warunki socjalne

Szybkie odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości zależy od różnych czynników. Ważne jest, czy dziecko znajdzie wspólny język z kolegami i koleżankami, nauczycielem, a także czy nie będzie zbyt często spotykało się z szóstoklasistami. Żadne przepisy prawa nie precyzują, jak szkoła ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9180

Wydanie: 9180

Spis treści
Zamów abonament