Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalone rozkłady godzin trzeba respektować

20 marca 2012 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Zapisy w regulacjach wykonywania obowiązków służbowych mogą blokować pracodawcę w zmianach czasu pracy. Najlepiej, gdyby odstępstwo wynikało z inicjatywy podwładnego

Regulamin pracy w wielu przypadkach wskazuje bardzo zdecydowanie rozkłady czasu pracy – gdy np. określa, że zatrudnieni pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. Taki zapis nie tylko tworzy zobowiązanie dla pracowników, lecz także dla pracodawcy samorządowego.

W takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do zmiany rozkładu czasu pracy czy wprowadzenia np. na tydzień innego (np. w godz. 10 – 18). Wymagałaby to uprzedniej zmiany regulaminu pracy.

Przepisy dotyczące pracowników samorządowych nie zawierają w tym zakresie innych regulacji niż kodeks pracy. Zatem także pracodawca samorządowy wprowadza systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe w zgodzie z art. 150 § 1 k.p. Co do zasady ustala je w regulaminie pracy, ewentualnie przez postanowienia układu zbiorowego pracy.

Wiążące zapisy

Skoro już jednak rozkład jest wprowadzony, to obowiązuje. Okresowe odstępstwa od niego, np. zmiana rozkładu czasu pracy dla poszczególnych pracowników, musiałyby wynikać z przyzwolenia regulaminu (np. „pracodawca może wyznaczyć pracownikom inne godziny pracy informując ich od tym z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem”).

W innym razie jedyną możliwością jest uzyskanie od pracownika pisemnego wniosku. Art. 142 k.p. wskazuje bowiem, że na pisemne podanie zatrudnionego pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9187

Wydanie: 9187

Spis treści
Zamów abonament