Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ubezpieczyciel nie wypowie umowy o konto emerytalne

20 marca 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Instytucje oferujące programy pozwalające odkładać na starość muszą je dostosować do różnych przepisów. Od tych zawartych w kodeksie cywilnym poprzez regulujące trzeci filar po normy branżowe

Dodatkowe umowy dotyczące oszczędzania na przyszłą emeryturę są zawierane w obrębie tzw. trzeciego filara emerytalnego. Obejmuje on wszelkie formy oszczędzania w celu uzyskania dodatkowej emerytury.

Jednak w przeciwieństwie do pierwszego filaru (administrowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych) i drugiego (prowadzonego przez otwarte fundusze emerytalne) ma on charakter dobrowolny. Innymi słowy, przynależność do niego nie jest obowiązkowa i wyłącznie od decyzji konsumenta zależy, czy i  ile zechce ewentualnie odłożyć na przyszłość.

To z kolei powoduje, że katalog form, jakie mogą służyć gromadzeniu oszczędności, jest otwarty. Z jednej strony może to być po prostu lokata bankowa, którą konsument otworzył z zamiarem przechowywania na niej środków aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Taki cel oszczędzania może być jednak znany tylko jemu. Z drugiej strony są to różnego rodzaju programy oferowane przez instytucje finansowe, tam wpłacana składka może finansować ubezpieczenie i programy inwestycyjne.

Istnieją jednak trzy sposoby gromadzenia środków w ramach trzeciego filara, które zostały ustawowo uregulowane z przeznaczeniem specjalnie do oszczędzania na przyszłą emeryturę. Są to:

- indywidualne konta emerytalne,

- indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego,

- pracownicze programy emerytalne.

Dwa pierwsze zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9187

Wydanie: 9187

Spis treści
Zamów abonament