Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłek chorobowy można wypłacić na podstawie kserokopii

10 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Niezależnie od tego, kto zawinił przy zgubieniu zwolnienia lekarskiego, to sam ubezpieczony musi poprosić lekarza, który je wystawił, aby wydał wypis z tego zaświadczenia

Dokumentem, na podstawie którego płatnik zasiłku chorobowego ustala prawo i wypłaca go ubezpieczonemu, bez względu na tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (pracownik, przedsiębiorca), jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA).

  • Na początku choroby pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie. W chwili naliczania wypłaty nie odnalazłam go jednak i nie mam pojęcia, gdzie mogło się podziać. Czy jeżeli do zgubienia doszło z naszej winy, musimy zwrócić się do lekarza o wydanie duplikatu? Czy posiadana przez pracownika kserokopia zwolnienia, którą zrobił dla własnych celów, może nam posłużyć do wypłaty, skoro sama widziałam zaświadczenie ZUS ZLA? – pyta czytelniczka.

Prawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9204

Wydanie: 9204

Spis treści
Zamów abonament