Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok częściowy i wstępny w postępowaniu arbitrażowym

19 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Bielarczyk

Procesowe wnioski przedsiębiorców powinny mieć uzasadnienie w okolicznościach i stanie sprawy oraz stanowić wyraz ich głęboko przemyślanej taktyki

Przy okazji głośnego sporu arbitrażowego między DPTG i Telekomunikacją Polską zakończonego ugodą w styczniu 2012 r. duże zainteresowanie, ale i zaskoczenie obserwatorów wzbudził fakt, że DPTG wszczęło egzekucję roszczeń na podstawie wyroku częściowego. Warto się przyjrzeć, czym jest wyrok częściowy i czym taki wyrok różni się od wyroku końcowego i wyroku wstępnego.

Co do zasady

W ramach postępowania arbitrażowego arbitrzy mogą wydawać orzeczenia w formie postanowień oraz wyroków. Oczywiście podstawowym modelem rozstrzygania spraw przez sądy arbitrażowe jest rozpoznanie wszystkich roszczeń dochodzonych przez stronę/strony w danej sprawie i wydanie wyroku końcowego. Jednak – podobnie jak w postępowaniu przed sądem powszechnym – możliwe jest odstąpienie od tej zasady i wydanie wyroku wstępnego albo częściowego.

Wyrok wstępny może być wydany wtedy, gdy arbitrzy uznają roszczenie za usprawiedliwione co do zasady, prowadząc dalej postępowanie (rozprawę) co do spornej wysokości żądania.

Jedno z roszczeń

Natomiast, gdy w danej sprawie pojawia się możliwość rozstrzygnięcia np. jednego z kilku dochodzonych roszczeń, wówczas sąd arbitrażowy może wydać wyrok częściowy. Wydanie przez arbitrów wyroku częściowego czy wstępnego jest przede wszystkim uzależnione od tego, na jakim forum toczy się postępowanie arbitrażowe – przed stałym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9212

Wydanie: 9212

Spis treści
Zamów abonament