Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spory o dowódców

20 listopada 1996 | Świat | MW

Pakt północnoatlantycki staje się coraz bardziej europejski. Zachodnioeuropejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych i Kanady przejmują zadania z zakresu obronności. Jednak Waszyngton przygląda się zazdrośnie, czy na emancypacji Europy Zachodniej w NATO nie ucierpi wiodąca rola USA na naszym kontynencie.

Spory o dowódców

Maria Wągrowska

Sojusz północnoatlantycki nie ma dylematu tak dobrze znanego Unii Europejskiej: pogłębienie czy poszerzenie. Przyjęcie państw środkowoeuropejskich nie jest do tego stopnia jak w UE warunkowane przeprowadzeniem wewnętrznej reformy, na której najbardziej zależy Paryżowi. Francja wręcz uzależnia powrót do struktur militarnych NATO od spełnienia swych -- ciągle nowych -- żądań dotyczących "europeizacji" sojuszu transatlantyckiego. Niektórzy obserwatorzy sądzą nawet, że jeżeli Francja nie będzie usatysfakcjonowana planowanymi rozwiązaniami, to będzie zwlekała z ponowną integracją ze strukturami wojskowymi paktu, opóźniając tym samym poszerzenie na wschód.

Tak więc od transformacji NATO, od zmian politycznych i wojskowych zależeć jednak będzie w pewnym stopniu członkostwo Polski i pozostałych krajów Europy Środkowowschodniej w tej organizacji. Reforma struktur militarnych NATO i przyjęcie nowych państw mają być postanowione na szczycie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 917

Spis treści
Zamów abonament