Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pieniądze na urlop są obciążone składkami

25 maja 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Od opłat na ZUS wolne są jedynie świadczenia urlopowe i to tylko do wysokości odpisu podstawowego na fundusz socjalny. Ale nie nazwa przesądza o tym przywileju

- Nasza firma 1 stycznia 2012 r. zatrudniała więcej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie jesteśmy budżetówką. Nie mamy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ale obowiązujące od tego roku przepisy regulaminu wynagradzania przewidują wypłacanie pracownikom na długim wypoczynku świadczeń urlopowych zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Czy w związku z tym od wypłacanych pracownikom świadczeń nie musimy opłacać składek? – pyta czytelnik.

Firma, która nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (bo na 1 stycznia zatrudniała mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), wypłaca świadczenia urlopowe, jeśli pracodawca z nich nie zrezygnował.

Pieniądze na wypoczynek powinien otrzymać pracownik wybierający się w danym roku kalendarzowym na urlop wypoczynkowy obejmujący co najmniej 14 kolejnych dni. Chodzi zatem o pulę następujących po sobie dni z uwzględnieniem zarówno niedziel, świąt, jak i dni wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9241

Wydanie: 9241

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament