Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jezuici o współpracy zakonników z SB

14 czerwca 2012 | Kraj | eł

– Czwartkowa konferencja naukowa w jezuickiej Akademii Ignatianum to próba pokazania postaw zakonników. I tych, którzy zgodzili się na współpracę z SB, i tych, którzy naciskom się oparli – mówi jej współorganizator dr Filip Musiał, historyk IPN.

Przygotowane referaty dotyczą m.in. tajnych współpracowników bezpieki – TW „Kazka" i nieżyjącego już TW „Anteusza".

Dominikanie to pierwszy zakon próbujący publicznie zmierzyć się ze swą przeszłością związaną z kontaktami z aparatem represji PRL. – Dobrze, że jezuici wzięli się za badania takich przypadków – uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Szkoda, że dotąd nie przygotowali publikacji, bo od wydania mojej książki „Księża wobec bezpieki", gdzie znalazł się opis współpracy z SB kilku jezuitów, mija pięć lat. Jednak ten zakon był przez służby PRL szczególnie zwalczany jako groźny dla systemu komunistycznego.

Jezuita ks. Krzysztof Mądel przypomina, że zarejestrowany jako TW „Kazek" były prefekt bazyliki w Krakowie Edward Stoch współbraci przeprosił.

Jak zapewnia krakowski IPN, wszystkie referaty będą wydane po konferencji.

Do tej pory badania nad swą przeszłością w PRL podjęli dominikanie, ale nie opublikowali  wyników. Podobnie jak siostry franciszkanki z Lasek.

Wydanie: 9257

Wydanie: 9257

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament