Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż trwają spory o zasady rozliczania kosztów pożyczonego auta

15 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Z większości wyroków wynika, że przedsiębiorca, który wynajmuje samochód osobowy, może ponoszone z tego tytułu opłaty zaliczać do kosztów tylko w ramach kilometrówki. Jest jednak również orzeczenie NSA korzystne dla podatników

Nasza spółka jest lokalnym producentem stolarki okiennej i drzwiowej. Wspólnicy rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

W związku z zatrudnieniem przedstawiciela handlowego firma wynajęła od innego przedsiębiorcy samochód osobowy. Jakiego rodzaju koszty związane z wykorzystywaniem tego pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej możemy uwzględnić w księdze? W jaki sposób należy je udokumentować i rozliczyć? – pyta czytelniczka.

Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, który nie jest składnikiem majątku, mogą być zaliczane do  kosztów z uwzględnieniem ograniczenia z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

Polega ono na wyznaczeniu limitu określającego maksymalną kwotę wydatków faktycznie poniesionych i udokumentowanych, które mogą być zaliczone do  kosztów uzyskania przychodów. Próg ten wynika z ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki). Aby go obliczyć, trzeba pomnożyć liczbę kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawkę za 1 km przebiegu.

Leasingobiorcy bez ograniczeń

W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu osoba używająca samochodu jest zobowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzaną przez podatnika z końcem każdego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9258

Wydanie: 9258

Spis treści
Zamów abonament