Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedno orzeczenie, dożywotni przywilej

15 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Raz stwierdzona choroba zawodowa, która jest powodem korzystania z kolejnych zwolnień lekarskich, daje prawo do wyższego zasiłku przez całe życie. Nie ma znaczenia zmiana miejsca pracy czy tytułu do opłacania składek

Jeżeli niezdolność do pracy zleceniobiorcy została spowodowana chorobą zawodową, ma on prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do tego świadczenia nie zależy od tego, czy zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Co ciekawe – od opłacania składki chorobowej nie zależy też sposób naliczania wysokości zasiłku.

- Niezdolność do pracy naszego zleceniobiorcy ma związek z chorobą zawodową (potwierdził to lekarz w zaświadczeniu). Choroba ta ma związek z pracą wykonywaną wcześniej na etacie. Zleceniobiorca ten nie zadeklarował chęci przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, ale zgłosiliśmy go do ubezpieczeń społecznych, w tym do wypadkowego. Czy ma prawo do zasiłku chorobowego? Czy jego przychód mamy pomniejszyć tylko o faktycznie opłacane przez niego składki emerytalną i rentową? – pyta czytelniczka.

Chorobą zawodową jest schorzenie wymienione na liście stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w   sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (DzU nr 132, poz. 1115 ze zm.). Może być ona spowodowana:

- działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub

- sposobem świadczenia pracy przy wykonywaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9258

Wydanie: 9258

Spis treści
Zamów abonament