Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kraj stu zalewów

27 lipca 2012 | Moje podróże | Grzegorz Łyś
Dzięki powstaniu Jeziora Zegrzyńskiego Warszawa stała się miastem żeglarzy
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Dzięki powstaniu Jeziora Zegrzyńskiego Warszawa stała się miastem żeglarzy
Brzegi  zalewu w Białobrzegach, Ryni, Jachrance znów są czyste
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Brzegi zalewu w Białobrzegach, Ryni, Jachrance znów są czyste

W regionach, gdzie brakuje naturalnych jezior, nad którymi można wypoczywać w weekendy, zastępują je z powodzeniem sztuczne zbiorniki

Podczas Euro 2012 w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim mieszkała reprezentacja Grecji. To symboliczny dowód, że w historii największego na Mazowszu sztucznego zbiornika wodnego – liczącego 3 tys. ha i 40 km długości – zaczął się nowy rozdział. Przez wiele dziesięcioleci Jezioro Zegrzyńskie, które powstało w 1963 r. po wybudowaniu zapory w Dębem na Narwi, nie cieszyło się jako miejsce rekreacji najlepszą reputacją. Zalew kojarzył się z betonowymi umocnieniami na brzegach, zaniedbanymi ośrodkami wypoczynkowymi i zapuszczonymi przystaniami, prowizorką i wszechobecną estetyczną tandetą. Mulista, brudna woda zniechęcała do kąpieli, zresztą zakazanej, nawet najodważniejszych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jezioro jednak bardzo zmieniło się na korzyść.

Znów czynne są publiczne kąpieliska. Na brzegi zalewu – dzięki m.in. ich „naturyzacji", czyli ukryciu betonu pod trawą i zielenią – i wpadających do niego rzek powróciły bobry i raki. Woda, jak wynika z badań sanepidu, jest czysta, choć wygląda tak samo jak dawniej. I na to rady już nie ma. W słoneczne dni ze skarpy pod Serockiem widać, jak błękitne, przejrzyste wody Narwi łączą się z wyraźnie brązową, mętną, żyzną wodą niesioną z bagien i torfowisk z nurtem Bugu. To biologiczne bogactwo odstrasza amatorów kąpieli, ale służy rybom.

Pomimo narzekań na stan zbiornika i jego otoczenia dla mieszkańców Warszawy był on zawsze jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9294

Wydanie: 9294

Spis treści
Zamów abonament