Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara umowna z tytułu opóźnienia może być kosztem podatkowym

31 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Parulski

Naprawienie szkody wynikłej z opóźnienia w wykonaniu zobowiązania niepieniężnego (tj. nienależytego jego wykonania) może nastąpić przez uiszczenie określonej sumy. W niektórych sytuacjach podatnik może pomniejszyć o nią swój przychód

Zgodnie z art. 483 § 1 kodeksu cywilnego można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Kara umowna jest zatem formą sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w następstwie niewłaściwego wykonania umowy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy, który wyszczególnia wydatki nieuznawane za koszty.

W art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT ustawodawca wskazał, że nie są kosztem uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9297

Wydanie: 9297

Spis treści
Zamów abonament