Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gaz palny z natury

31 lipca 2012 | Energia i beznes

OZE | Biomasa to w Polsce potencjalnie najbogatsze źródło energii odnawialnej

Pierwotny myśliwy zbierający chrust na ognisko nie mógł wiedzieć, że gromadzi biomasę w celu uzyskania energii odnawialnej. Biomasa, najstarszy surowiec energetyczny, ma dziś przed sobą wielkie perspektywy. Zwłaszcza w krajach rolniczych, takich jak Polska, gdzie istnieją ogromne zasoby najrozmaitszych substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz szczątków organicznych powstających w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.

Samo nasze rolnictwo wytwarza rocznie 200–300 mln ton biomasy, z czego do celów energetycznych można wykorzystać ok. 20 proc. Odpowiada to pod względem wartości kalorycznej 20–30 mln ton węgla wysokiej jakości. Średnie plony z 1 ha to równowartość ok. 7 t węgla. Potencjalnie – według Instytutu Energii Odnawialnej – można w Polsce dzięki spalaniu i przetwarzaniu biomasy na gaz i paliwa płynne uzyskiwać 600 PJ (petadżuli) energii rocznie. To więcej niż potencjał energetyki wiatrowej (445 PJ) czy słonecznej (83 PJ). Na razie te możliwości są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Ale zobowiązania Polski wobec UE, wynikające z traktowanej jako priorytet unijnej polityki ekologicznej i energetycznej – udział OZE w polskim bilansie energetycznym ma zwiększyć się w 2020 r. do 15 proc. – sprawiły, że rozwój energetyki opartej na biomasie znacznie w ostatnich dwóch–trzech latach przyspieszył. Tak np. w 2009 r. było u nas tylko pięć biogazowni tzw. rolniczych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9297

Wydanie: 9297

Spis treści
Zamów abonament