Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najsłynniejsza szkoła designu ciągle inspiruje

31 lipca 2012 | Kultura | Jacek Tomczuk
Tajemnicza kobieta w fotelu zaprojektowanym przez  Marcela Breuera, w masce Oskara Schlemmera  i stroju wymyślonym przez Lis Beyer, 1927 r.
źródło: Barbican Art Gallery
Tajemnicza kobieta w fotelu zaprojektowanym przez Marcela Breuera, w masce Oskara Schlemmera i stroju wymyślonym przez Lis Beyer, 1927 r.

sztuka | Wspaniała wystawa w Londynie dowodzi, że Bauhaus, choć przestał istnieć 80 lat temu, nadal ma wpływ na nasze życie

Jacek Tomczuk z Londynu

Bauhaus kojarzy się dziś przede wszystkim z designem: będącym na czasie i jednocześnie pokrytym patyną. Wystawa w Barbican pokazuje, że to nurt, który wykracza daleko poza wymiar atrakcyjnego projektowania. Jego twórcy mieli pomysł nie tylko na przedmioty życia codziennego, oni mieli pomysł, jak powinno wyglądać nowoczesne życie. Design był więc środkiem do przeprojektowania rzeczywistości i człowieka.

W swojej 14-letniej historii (1929–1933) Bauhaus działał w trzech miastach. Powstał w Weimarze, rozwinął się w Dessau, a kończył w Berlinie. To szkoła rzemiosł, a jednocześnie miejsce poszukiwań filozoficznych, laboratorium nowych technicznych rozwiązań i atmosfera nieustającej imprezy, teozoficzna komuna i ośrodek polityczny.

Tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9297

Wydanie: 9297

Spis treści
Zamów abonament