Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć przekazanie służbowego auta

01 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Chłond

Jak rozliczyć przekazanie służbowego auta PIT | Jeśli pracodawca nieodpłatnie udostępnia pracownikowi samochód do celów prywatnych, osiąga on przychód ze stosunku pracy

Po uchwale NSA dotyczącej pakietów medycznych oraz po wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego odnoszących się do imprez integracyjnych temat opodatkowania nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników stał się bardzo aktualny.

Z tego względu wielu pracodawców, którzy do tej pory podchodzili do tego tematu beztrosko, obecnie chce uregulować kwestię udostępniania pracownikom samochodów służbowych dla potrzeb prywatnych. W trakcie prac nad stosownymi regulaminami często pojawia się jednak pytanie: jak wycenić tego typu świadczenia, aby nie narazić się na spór z organami skarbowymi?

Nieodpłatne używanie

W świetle poglądu wyrażonego w uchwale Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (II FPS 7/10) ws. pakietów medycznych oraz w ostatnich wyrokach NSA dotyczących świadczeń nieodpłatnych (przykładowo wyrok NSA ws. imprez integracyjnych z 17 stycznia 2012 r.,  II FSK 2740/11) udostępnienie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych jest nieodpłatnym świadczeniem stanowiącym przychód pracownika ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Przysporzeniem dla pracownika jest bowiem sama możliwość korzystania z samochodu służbowego po godzinach pracy, udostępnienie tego pojazdu do jego swobodnej dyspozycji.

Do wyceny tego typu świadczeń dla potrzeb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9298

Wydanie: 9298

Spis treści
Zamów abonament