Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze za urlop czasem będą wyższe niż płaca za intensywny wysiłek

01 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
źródło: Rzeczpospolita

Nadliczbówki sprzed miesiąca czy dawniejsze powiększą finansową pulę dla wypoczywającego. Jednak obniżka zasadniczego uposażenia odbije się rykoszetem na gaży za wakacje

- Pracownik otrzymywał  4500 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 lipca obniżono mu pensję o 500 zł. Od kwietnia do maja pracownik wypracował po pięć godzin nadliczbowych z 50-proc. dodatkiem w każdym z tych miesięcy. Jak wyliczyć mu wynagrodzenie urlopowe za  pięć dni wypoczynku przypadającego od 9 do 13 lipca? – pyta czytelnik.

Zasady ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).

Co uwzględnić

Ustalając pensję dla urlopowicza, należy się kierować ogólną zasadą z art. 172 kodeksu pracy. Zgodnie z nią za czas wakacji podwładnemu przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym samym czasie pracował. W konsekwencji w podstawie urlopu uwzględnia się zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

Stałe składniki płacy brane pod uwagę to miesięczne wynagrodzenie zatrudnionego, dodatek funkcyjny czy dodatek stażowy. Natomiast spośród zmiennych przy ustalaniu urlopówki interesować nas będą:

• wynagrodzenie godzinowe,

• wynagrodzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9298

Wydanie: 9298

Spis treści
Zamów abonament