Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są metody e-fakturowania

14 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Borowski
Michał  Borowski  doradca podatkowy,  szef działu VAT w Kancelrii Ożóg  i wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Michał Borowski doradca podatkowy, szef działu VAT w Kancelrii Ożóg i wspólnicy

Przepisy w zakresie elektronicznego rejestrowania sprzedaży dla celów VAT dopuszczają w zasadzie dowolną metodę dokumentowania transakcji. Nie oznacza to jednak dla podatników całkowitej swobody

Niezależnie od wybranego modelu e-fakturowania, regulacje w zakresie faktur elektronicznych (zarówno krajowe, jak i wspólnotowe) wymagają, aby podatnik zagwarantował przede wszystkim autentyczność pochodzenia i integralność treści e-faktur od momentu ich wystawienia poprzez cały okres ich przechowywania.

Przez autentyczność pochodzenia faktury przepisy nakazują rozumieć pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury. Integralność treści oznacza natomiast gwarancję co do tego, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna ona zawierać.

W przypadku zastosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo elektronicznej wymiany danych (EDI) z samych przepisów podatkowych wynika, że te wymogi są spełnione. W sytuacji jednak, gdyby podatnik chciał skorzystać z innej metody fakturowania elektronicznego, problemem może być faktyczne spełnienie tych przesłanek.

Elektroniczna jak papierowa

Analizując, czy konkretne rozwiązanie w zakresie e-fakturowania spełnia przewidziane w przepisach podatkowych wymogi, należy pamiętać, że obecne regulacje w tym zakresie są implementacją przepisów wspólnotowych (które nakazują państwom Członkowskim wprowadzić odpowiednie zmiany do końca 2012 r.).

Zgodnie z motywem 8...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9309

Wydanie: 9309

Spis treści
Zamów abonament