Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wycofanie towaru z obrotu to radykalny środek służący bezpieczeństwu

14 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Za produkt usunięty z rynku z powodu zagrożeń, jakie stwarza dla użytkowników, należy zwrócić kupującemu pieniądze. Nie ma przy tym znaczenia, czy był on używany i jaki jest stopień jego zużycia

Za bezpieczeństwo produktów, które oferowane są konsumentom, odpowiadają ich producenci lub importerzy. Wynika to z przepisów ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275 ze zm.). Zgodnie z jej art. 10 producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne.

Najważniejsze definicje

Jednak definicja producenta na potrzeby tych przepisów jest bardzo szeroka. Obejmuje bowiem zarówno przedsiębiorcę prowadzącego działalność polegającą na wytwarzaniu produktu, ale i każdą inną osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie, a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt.

Ponadto za producenta uznaje się także przedstawiciela wytwórcy, a jeżeli taki nie został przez niego ustanowiony – importera produktu. To jednak też jeszcze nie wszystkie osoby, które mogą zostać uznane za producenta. Za bezpieczeństwo produktów może odpowiadać także każdy inny przedsiębiorca, który uczestniczy na dowolnym etapie procesu dostarczania lub udostępniania produktu, o ile jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

Z kolei produkty bezpieczne to takie, które w zwykłych lub w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9309

Wydanie: 9309

Spis treści
Zamów abonament