Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Napiwkami nie zawsze trzeba dzielić się z ZUS

28 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Kelner obdarowany przez klienta nie podzieli się pieniędzmi z organem rentowym, jeśli przepłyną one z ręki do ręki bez ingerencji szefa

Bardzo często pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami, w szczególności zatrudnieni w gastronomi, np. w restauracji, pubie itd., otrzymują napiwki. W tej kwestii często powstają wątpliwości, czy takie dochody są oskładkowane. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy napiwki trafiają bezpośrednio do rąk pracownika czy też ich rozdzielaniem zajmuje się pracodawca.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników uwzględnia się te wszystkie wypłaty, które w myśl art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych są przychodem ze stosunku pracy. Za tego typu należności uważa się wszelkie kwoty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania, osiągnięte z tytułu zatrudnienia.

W szczególności są to: wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także inne kwoty – niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9320

Wydanie: 9320

Spis treści
Zamów abonament