Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie umowy między spółką z o.o. a jej prokurentem

18 września 2012 | Prawo i praktyka | Ilona Sądel-Bendkowska

Obwarowania prawne związane z wewnętrznymi stosunkami między spółką a prokurentem mają na celu ochronę interesu spółki i jej wierzycieli przed zaciąganiem przez spółkę zobowiązań wobec prokurenta związanych z poręczeniem jego zobowiązań lub z udostępnieniem mu pieniędzy spółki

Zgodnie z art. 1091 § 1 kodeksu cywilnego prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Nie można również ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. To znaczy, że jakiekolwiek ograniczenia przewidziane np. umową o pracę czy wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w spółce nie będą miały znaczenia dla ważności czynności prokurenta dokonanej z osobami trzecimi.

Jakie uprawnienia

Czynności sądowe to przykładowo  wnoszenie pozwu, ustanowienie pełnomocnictw procesowych, zawieranie ugody w procesie. Generalnie prokura upoważnia do wykonywania wszystkich czynności sądowych, czyli do reprezentowania przedsiębiorcy przed sądem (jak również organami administracji) w pełnym zakresie. Z kolei czynności pozasądowe to przede wszystkim zawieranie i rozwiązywanie umów, w tym także umów o pracę, czyli mówiąc ogólnie, reprezentowanie przedsiębiorcy wobec osób trzecich. Do czynności pozasądowych można również zaliczyć prowadzenie wewnętrznych spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9338

Wydanie: 9338

Spis treści
Zamów abonament