Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terapie w europejskim kryzysie

18 września 2012 | Ekonomia | prof. Hans-Bernd Schäfer Arkadiusz Radwan

Najlepszym z politycznych realistycznych scenariuszy wydaje się obecnie skup obligacji rządowych przez EBC

Przyczyny obecnego kryzysu można zasadniczo przypisać do trzech grup: (1) Koszty publiczne działań ratunkowych rządów europejskich podjętych w reakcji na amerykański kryzys subprime; (2) Uwarunkowania prawno-ustrojowe Europejskiego Banku Centralnego; (3) Różnice strukturalne w obrębie UE, w szczególności rozwarstwienie w poziomie produktywności w stosunku do kosztów pracy gospodarek Północy i Południa.

Przyjrzyjmy się – po kolei – tym czynnikom. Gdyby nie subprime i upadek Lehman Btothers, dług publiczny w Europie byłby znacznie niższy. Rządy państw Europy Zachodniej wydały gigantyczne pieniądze na dokapitalizowanie instytucji finansowych, które nabyły toksyczne aktywa. Szacuje się, że średni dług publiczny w strefie euro wynosiłby nie 80 proc. jak obecnie, ale ok. 60 proc. PKB. Warto przypomnieć, że Hiszpania – jeden z mocniej obecnie zagrożonych krajów – przed kryzysem miała nawet nadwyżkę budżetową.

Nie tylko dług publiczny

Czy zadłużenie jest źródłem kryzysu finansów publicznych?

Z pewnością mu sprzyja, ale go nie wyjaśnia. Przytoczmy ilustracje USA i Wielkiej Brytanii, dla których estymacje zadłużenia za 2012 r. wynoszą 76 proc. i 84 proc. PKB, czyli odpowiednio nieco poniżej i nieco powyżej średniej dla strefy euro.

A co powiedzieć o zadłużeniu Japonii na poziomie 204 proc. PKB, czyli znacznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9338

Wydanie: 9338

Spis treści
Zamów abonament