Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność, ale nie dowolność w mojej firmie

28 września 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer

Zasadniczo z orzecznictwa wynika, że pracodawca ma prawo kształtować strukturę zatrudnienia w należącej do niego firmie

Skoro tak, sąd jest zablokowany w zbyt głębokim ingerowaniu w jego decyzje. Dlatego SN stwierdził, że niewielkie różnice w sytuacji poszczególnych pracowników nie są podstawą do podważenia zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 § 1 k.p.) jednemu z nich, wybranemu przez szefa (wyrok z 6 czerwca 2001 r., I PKN 461/00).

W konkretnej sprawie, gdy sytuacja zawodowa (kwalifikacje i wykonywanie obowiązków pracowniczych) grupy pracowników jest zbliżona, szef może używać dodatkowych kryteriów doboru do zwolnienia wynikających w pierwszym rzędzie z dbałości o własny interes.

Przykład

Pan Michał dowodził, że szef nie powinien go zwalniać, gdyż miał o rok dłuższy staż niż jego kolega. Taka różnica nie uzasadnia narzucania pracodawcy sposobu zarządzania kadrami w jego firmie.

Takim interesem może być nawet przewidywanie, że nowo zatrudnieni lepiej poradzą sobie z wykonywaniem powierzonych im czynności. W wyroku z 2 września 1998 r. (I PKN 271/98) SN zaznaczył, że pracodawca może zasadnie wypowiedzieć angaż, dobierając pracowników w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9347

Wydanie: 9347

Spis treści

Podróże

Zamów abonament