Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studia nie zawsze za darmo

28 września 2012 | Projekt wakacje | Jolanta Ojczyk

Każdy może podjąć naukę na drugim kierunku bez wnoszenia opłat. Ale by ją kontynuować, musi spełnić kryteria wymagane do otrzymania stypendium rektora

Od 1 stycznia tego roku uczelnie mogą pobierać opłaty za kształcenie studentów na studiach stacjonarnych. Mają do tego prawo, gdy studenci korzystają z zajęć wykraczających poza limit punktów ECTS (Europejski System Transferu Punktów). System punktów ECTS obowiązuje od 2007 r.

Polega on na przyporządkowaniu wartości punktowej poszczególnym przedmiotom w zależności od ich przydatności w danym programie studiów. Dyplom uzyskuje się po zgromadzeniu odpowiedniej ich liczby. System ten pozwala też na przenoszenie zaliczeń między uczelniami całej Europy.

Limity punktów

Znowelizowana ustawa prawo o szkolnictwie wyższym (upsw) wprowadziła dodatkowe zastosowanie systemu ECTS jako puli punktów określających zakres finansowania studiów przez państwo. Szczegółowe limity punktów określają art. 164 a i 170...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9347

Wydanie: 9347

Spis treści

Podróże

Zamów abonament