Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bariery rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce

14 listopada 2012 | Energia wiatrowa | Grzegorz Łyś
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa

Radosław Sałaciński, dyrektor ds. rozwoju Eolfi Polska, spółki należącej do grupy Veolia Environnement

Nie mamy w Polsce naprawdę silnych i stałych wiatrów. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej są u nas bardzo ograniczone.

Radosław Sałaciński: Od tego czasu sytuacja zasadniczo się zmieniła – obecnie akceptowalny poziom prędkości wiatru dla realizacji inwestycji jest znacznie niższy aniżeli jeszcze kilka lat temu dzięki stosowaniu coraz bardziej wydajnych turbin wiatrowych. W wyniku postępu technologicznego zaczęto konstruować turbiny gwarantujące opłacalność wytwarzania energii przy średnich prędkościach wiatru, charakterystycznych dla warunków klimatycznych środkowej Europy. Rotory turbin wyposażone są w śmigła o średnicy do 60 m, instaluje się je również na wyższych wieżach, sięgających nawet 120 m.

W których regionach opłaca się budować wiatraki? Wyłącznie nad morzem?

Rozwój energetyki wiatrowej jest możliwy zarówno na terenach nadmorskich, jak i wewnątrz kraju. O rozmieszczeniu farm wiatrowych decydują - oprócz korzystnych wyników analiz wietrzności - czynniki ekonomiczne, prawne oraz społeczne. Barierą dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce nie jest klimat, ale sprzeczne i różnie interpretowane przepisy prawa dotyczące głównie kwestii planistycznych, budowlanych i środowiskowych. Niezwykle istotny jest również czynnik społeczny - brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament