Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak korzystnie handlować wirtualną wiedzą

14 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz
Maciej  Dybaś starszy konsultant w Zespole Podatków Pośrednich Działu Prawno-podatkowego PwC
źródło: Rzeczpospolita
Maciej Dybaś starszy konsultant w Zespole Podatków Pośrednich Działu Prawno-podatkowego PwC

Sprzedaż publikacji elektronicznych to usługa podlegająca podstawowej stawce podatku. Można ją obniżyć, przenosząc wydawanie do innych krajów, ale może to być rozwiązanie na krótką metę

Wydawanie książek i innych publikacji dawno już przestało być domeną typowych wydawnictw. Dziś wiele firm z różnych branż (np. doradztwa) oferuje rozmaite publikacje, a korzystając z łatwości i taniości publikowania w internecie – oferuje je w wersji elektronicznej.

Obok często spotykanych e-booków, są to także rozmaite treści w różnych formatach elektronicznych plików. Są oferowane za opłatą, a można je odczytać na czytnikach e-booków, tabletach czy komputerach osobistych. Niektóre firmy, z racji swego międzynarodowego zasięgu i klientów w różnych krajach, oferują takie publikacje w różnych językach i sprzedają je do różnych krajów.

Skąd te usługi

W świecie Internetu granice polityczne są dość abstrakcyjne. Sprzedaż rozmaitych wirtualnych produktów może się bowiem odbywać z dowolnego miejsca w świecie, a kupujący wcale nie musi wiedzieć, gdzie ma siedzibę sprzedawca. W takich sytuacjach można się zastanowić, czy przeniesienie do innego kraju części działalności firmy wydającej elektroniczne publikacje może przynieść korzyści podatkowe. Ograniczmy nasze rozważania do krajów Unii Europejskiej.

Aby rozważyć skutki podatkowe takich przenosin, trzeba wiedzieć, że w przypadku gdy usługi są świadczone z innego miejsca, niż siedziba podatnika, to miejscem świadczenia takich usług jest stałe miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament