Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wystarczy samo podejrzenie, aby pozbawić zasiłku chorobowego

14 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

Kontrola wykorzystania zwolnienia lekarskiego i wykazanie, że pracownik lekceważy zalecenia medyczne mogą wstrzymać wypłatę świadczenia

- Dowiedzieliśmy się, że przebywający na zwolnieniu lekarskim pracownik pomaga teściowi przy pracach rolnych. Czy na tej podstawie możemy wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik.

Nie. Do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego nie wystarczy sama informacja o nieprawidłowym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego przez pracownika. Pracodawca musi jeszcze potwierdzić ten fakt.

Pod lupą

Jeśli szef podejrzewa, że podwładny w czasie zwolnienia lekarskiego pomaga rodzinie przy pracach rolnych, odpowiednio może tu użyć art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).

Przepis ten stanowi, że zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową albo okres zwolnienia lekarskiego wykorzystuje niezgodnie z jego celem. Okoliczności te muszą być jednak potwierdzone w trybie określonym w art. 68 ustawy zasiłkowej. Zatem wiadomość o udziale w pracach rolnych trzeba potwierdzić podczas kontroli wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem.

Z pytania czytelnika wynika, że pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, czyli na nim spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy podwładny prawidłowo wykorzystuje zwolnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament