Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od asystenta do menedżera

14 listopada 2012 | Kariera i Biznes | Anita Błaszczak
Karina Wściubiak-Hankó, która od ponad  10 lat kieruje giełdową Alchemią, zaczęła pracę od stanowiska asystentki zarządu,  ale szybko mogła wykazać się talentem menedżera
źródło: Rzeczpospolita
Karina Wściubiak-Hankó, która od ponad 10 lat kieruje giełdową Alchemią, zaczęła pracę od stanowiska asystentki zarządu, ale szybko mogła wykazać się talentem menedżera
Prezes Płaci lepiej
źródło: Rzeczpospolita
Prezes Płaci lepiej

Stanowisko asystenckie może być startem do błyskotliwej kariery, choć dziś trudniej o tak szybkie awanse jak w latach 90.

Karina Wściubiak-Hankó, od ponad dziesięciu lat prezes giełdowej Alchemii, zaraz po studiach została asystentką zarządu w spółce Boryszew Romana Karkosika. Szybko dostała szansę, by się wykazać, gdy szef powierzył jej zadanie ratowania jednej ze swych firm. Szansę wykorzystała i zrobiła jedną z najbardziej błyskotliwych karier w polskim biznesie.

Andrzej Maciejewski z firmy Spencer Stuart, która specjalizuje się w rekrutacji top menedżerów, twierdzi, że ten model kariery jest dość popularny w niemieckich firmach. Tam posada asystenta albo asystentki zarządu, a najlepiej prezesa, jest inkubatorem talentów na wysokie stanowiska w przedsiębiorstwie.

W Polsce podobne awanse były łatwiejsze w latach 90. XX wieku – spora część ówczesnych asystentek pełni dziś funkcje dyrektorów HR lub marketingu. Dziś o taką karierę jest trudniej, choć wśród menedżerów nie brakuje osób, które zaczynały swój zawodowy życiorys od posady asystenta, dochodząc do fotela dyrektora.

Potrzebna praktyka

Jak podkreśla Michał Młynarczyk, szef firmy rekrutacyjnej Hays Polska, stanowiska asystenckie w różnych działach firm – np. w marketingu, finansach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament