Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić roboty budowlane w sąsiedztwie obiektu zabytkowego

14 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Paulina Chyła
Paulina  Chyła prawnik  w Terlecki & Wspólnicy  Kancelaria Prawna
źródło: Rzeczpospolita
Paulina Chyła prawnik w Terlecki & Wspólnicy Kancelaria Prawna

Niezgłoszonie remontu lub przeprowadzenie przebudowy bez pozwolenia na budowę, a co za tym idzie, bez uzyskania zezwolenia konserwatora zabytków powoduje powstanie samowoli

 

W prasie oraz na stronach internetowych bardzo często umieszczane są kuszące oferty zagospodarowania zabytków. Jednak w zdecydowanej większości potencjalny inwestor nie zdaje sobie sprawy z formalności, jakie będzie musiał załatwić, żeby doprowadzić zabytek do stanu pozwalającego na jego użytkowanie.

Decyzje uznaniowe

Na wstępie należy wskazać, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. definiuje „zabytek" jako nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

Ochrona zabytku jest uzależniona od istnienia wpisu nieruchomości do rejestru zabytków dokonywanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Przesłanką wpisu jest stwierdzenie, że dany obiekt ma walory zabytkowe, tj. charakteryzuje się cechami wskazanymi w powyższej definicji.

W orzecznictwie wskazuje się, że decyzja o wpisie do rejestru zabytków ma charakter uznaniowy, a organy ochrony zabytków są władne do dokonywania oceny obiektu pod względem posiadanych przez niego wartości artystycznych, historycznych i naukowych. Co więcej w doktrynie przyjmuje się, iż ochroną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament