Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec ulg wraz z utratą statusu

21 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Edyta Sieradzka

Byłe zakłady pracy chronionej nie mogą liczyć, że świadczenia z funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych pozostaną bez składek. ZUS nie przychylił się do argumentów przemawiających za zwolnieniem z tych opłat

Już w piśmie z 25 października 2012 r. (992900/400-246/ 2012/WUK) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że firmy, które utrzymują zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) po utracie statusu zakładu pracy chronionej (zpchr), nie mogą korzystać ze zwolnienia ze składek świadczeń finansowanych z tego funduszu.

Krąg uprawnionych

Powodem zamieszania jest § 2 ust. 1 pkt 23 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej rozporządzenie składkowe).

Na tej podstawie z opłat na ZUS zwolnione są pochodzące z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych środki przeznaczone na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą takich osób zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej (z wyłączeniem finansowanych z niego wynagrodzeń).

Nie ma zatem wątpliwości, że ten przywilej przysługuje pracodawcy, który ma status zakładu pracy chronionej. Gorzej jest w przypadku tego, który ten status utracił, a mimo to pieniędzy zgromadzonych w zfron nie oddał Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ponieważ utrzymuje zatrudnienie na poziomie co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9468

Wydanie: 9468

Spis treści
Zamów abonament