Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od mostu do mostu

22 lutego 2013 | Moje podróże | Grzegorz Łyś
Akwedukty Puszczy Rominckiej czyli wiadukty kolejowe w Stańczykach
autor zdjęcia: Grzegorz Łyś
źródło: Fotorzepa
Akwedukty Puszczy Rominckiej czyli wiadukty kolejowe w Stańczykach
Galeria barokowych świętych na moście w Kłodzku
autor zdjęcia: Grzegorz Łyś
źródło: Fotorzepa
Galeria barokowych świętych na moście w Kłodzku

Do Maurzyc pod Łowiczem przyjeżdżali inżynierowie z całej Europy, by zobaczyć pierwszy na świecie żelazny most bez nitów.

Pola i zagajniki w pobliżu wsi Znamirowice w okolicach Nowego Sącza przecina głęboki parów, na którego dnie srebrzy się niewielki potok uchodzący do Jeziora Rożnowskiego. W miejscu, gdzie jar zbliża się do lasu, jego ściany łączy potężna kamienna budowla; u jej dołu widać ciemny wlot sklepionego kolebkowo tunelu, którym płynie woda. Ten wznoszący się ku niebu mur, o wysokości ponad 15migrubości6m,niepowstał w czasach średniowiecza. Ma niespełna pół wieku. To największy, długości 12 m, kamienny most na świecie, zbudowany przez jednego człowieka – Jana Stacha, gospodarza ze Znamirowic.

Przyczyna, która skłoniła go do podjęcia tego heroicznego trudu, była prozaiczna – kłótnia z sąsiadem, który zabronił mu korzystania z jedynej po powstaniu Jeziora Rożnowskiego drogi prowadzącej do jego gospodarstwa. Budowa ukończona w 1970 r. kosztowała go trzy lata pracy od świtu do nocy. Koroną mostu ułożoną z głazów z twardego karpackiego fliszu prowadzi droga, na której mogą się wyminąć dwa spore samochody. Stach sam zbudował jej półkilometrowy odcinek. Niezwykłe przedsięwzięcie rolnika ze Znamirowic wzbudziło w swoim czasie zrozumiałą sensację. Zwłaszcza że Jan Stach, zmarły niedawno w wieku 92 lat, nie był wcale, jak można by przypuszczać, zdziwaczałym, zawziętym odludkiem. Przeciwnie, znano go w okolicy jako wiejskiego muzykanta, wodzireja na weselach, radiestetę i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9469

Wydanie: 9469

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament