Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspekcja pozornie mniej inwazyjna

22 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Dobkowska
Katarzyna Dobkowska
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Dobkowska

Nowelizacja przepisów dotycząca postępowań kontrolnych w firmie zatrudniającej osoby niepełnosprawne teoretycznie zdejmuje z przedsiębiorcy wiele obowiązków. W praktyce jednak lustrujący może żądać rozległej pomocy

Choć podstawowe prawa i obowiązki kontrolujących i kontrolowanych określa ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm., dalej ustawa o swobodzie), to precyzuje je wiele innych aktów prawnych. Niejednokrotnie trudno na bieżąco śledzić dokonywane w nich zmiany. Jedna z ostatnich wiąże się z kontrolami przy zatrudnianiu niepełnosprawnych oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To rozdział 5 ustawy o swobodzie wskazuje podstawowe obowiązki przedsiębiorcy związane z zatrudnianiem. Wynika z tego m.in. jego prawo do wcześniejszego zawiadomienia o przeprowadzeniu kontroli i obecności w trakcie niej. Ponadto inspekcji należy dokonać w sposób, który nie zakłóca funkcjonowania sprawdzanej firmy. Stąd zakazuje się równoczesnego przeprowadzania więcej niż jednej kontroli u tego samego przedsiębiorcy. Ograniczony jest także czas trwania wszystkich wizytacji w roku kalendarzowym.

Bezlik przepisów

Przy zatrudnianiu niepełnosprawnych ustawa o swobodzie nie precyzuje jednak obowiązków kontrolowanego, z wyjątkiem prowadzenia, przechowywania i okazywania kontrolującym tzw. książki kontroli oraz upoważnień i protokołów kontroli. Wymogi te wynikają z ustaw szczególnych, do których ta o swobodzie odsyła w zakresie w niej nieuregulowanym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9469

Wydanie: 9469

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament