Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy spóźnioną wypłatę trzeba ująć w wynagrodzeniu za urlop

22 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Przy ustalaniu płacy za dni wypoczynku króluje zasada, by uwzględniać zmienne składniki, które zostały wypłacone w danym okresie. Nie oznacza to, że można wliczać wszelkie wyrównania zaległości.

Pracodawcy nie zawsze wyrabiają się z terminowym regulowaniem wypłat na rzecz pracowników, choć to ich podstawowy obowiązek. Zarówno spóźnienie, jak i potem piętrowa wypłata łącznie z zaległościami, mogą powodować problemy przy obliczaniu pensji za urlop wypoczynkowy.

Przy ustalaniu płacy za czas urlopu nie ma problemu ze składnikami stałymi. Nie trzeba tu bowiem wyodrębniać pensji urlopowej. Po prostu pracownik otrzymuje swoją zwykłą kwotę np. ryczałt zasadniczy, dodatki czy premie w stałej wysokości.

Inaczej jest ze składnikami zmiennymi, które nie zostały wypłacone w obowiązującym terminie. Z zasady decyduje tu bowiem data wypłaty takiego elementu płacy >patrz ramka. Jak więc obliczyć wynagrodzenie urlopowe, gdy w okresie ostatnich trzech miesięcy było mniej wypłat niż przysługiwało pracownikowi? I odwrotnie – jak postąpić, gdy wypłat jest więcej niż za trzy miesiące, bo wreszcie zapłacono dawne należności?

Dwa warianty

Rozważmy dwie sytuacje, w których wynagrodzenia są płatne zawsze na koniec miesiąca.

W pierwszym przypadku załóżmy, że pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego w lutym. Oprócz pensji w stałej stawce ma prawo do miesięcznej premii regulaminowej w zmiennej wysokości. Czasem też pracuje w godzinach nadliczbowych, głównie zostając po godzinach pracy w trakcie tygodnia.

W okresie listopad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9469

Wydanie: 9469

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament