Polska spada w unijnym rankingu innowacyjności
Nasz kraj znalazł się w grupie najmniej innowacyjnych państw w UE – wynika z danych, które dziś opublikuje Komisja Europejska. Oznacza to powrót do sytuacji sprzed kryzysu.
Polska zyskała miano „innowatora o skromnych wynikach" w dorocznym zestawieniu, do którego dotarła „Rz". Jesteśmy pod tym względem na czwartym miejscu od końca w całej Unii Europejskiej. Gorzej od nas wypadły tylko Bułgaria, Rumunia i Łotwa.
Względnie szybszy wzrost gospodarczy naszego kraju, jego odporność na kryzys i dziesiątki miliardów euro płynące z unijnej kasy w formie funduszy strukturalnych nie przełożyły się na większą innowacyjność. Wręcz przeciwnie: po czterech latach minimalnie lepszych wyników i miana umiarkowanego innowatora spadliśmy znów o jedną lokatę w dół – do najgorszej grupy „innowatorów o skromnych wynikach", czyli znacznie poniżej średniej UE. Wracamy do sytuacji sprzed 2008 roku.
– By osiągnąć sukces w innowacjach, potrzebne są trzy elementy: pomysł, doświadczeni partnerzy, dostęp do kapitału. Polska to wszystko ma, ale brakuje zapalnika, zachęt, które połączyłyby je w sprawnie działający system – komentuje Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.
– Dotacje UE płyną często na niewłaściwe projekty i do niewłaściwych firm, które nie mają bazy, by przetrwać, po tym jak grant się skończy. Do prawdziwych innowatorów nie trafiają, bo ich pomysły wykraczają daleko poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta