Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie firmy (nie)koniecznie z radą pracowników

24 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka
Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

W przypadku przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy nie dochodzi do ustania działalności rady pracowników przejmowanego zakładu pracy. Funkcjonuje ona dalej u nowego pracodawcy. W sytuacji połączenia się zakładów u nowego pracodawcy mogą działać równocześnie nawet dwie rady pracowników do czasu zakończenia ich kadencji

Tak wskazała Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie Oddział w Krośnie w piśmie z 22 marca 2013 roku (OK. – 4560 – Sp 13/2013).

W tej sprawie doszło do połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych sześciu spółek. Pięć z nich przeniosło cały majątek bez podwyższania kapitału zakładowego i zmieniło statut na szóstą spółkę przejmującą.

W rozumieniu przepisów prawa pracy było to przejście pracowników w trybie art. 231 kodeksu pracy. Wszystkie przejmowane spółki były pracodawcami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników. W każdej z przejmowanych spółek na dzień połączenia działały rady pracowników, ale takiego organu nie było w spółce przejmującej. Po dniu połączenia powstał jeden pracodawca w rozumieniu przepisów k.p.

Po połączeniu pracodawca poinformował dotychczasowe rady pracowników, że nie mogą kontynuować działalności i poinformował pracowników połączonych spółek o prawie wyboru nowej rady pod warunkiem, że zostanie zgłoszony stosowny wniosek przez grupę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9520

Spis treści
Zamów abonament