Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyktafon sprzymierzeńcem mobbowanego pracownika

24 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Angelika Ciastek-Zyska

Nagranie przez podwładnego rozmowy z szefem może stanowić dowód w procesie. To jednak sąd decyduje o jego dopuszczeniu, po wcześniejszej szczegółowej analizie okoliczności sprawy

Zgodnie z procesową zasadą kontradyktoryjności obowiązek wykazania istotnych okoliczności sprawy spoczywa na stronach sporu, a sąd może przeprowadzić dowód niewskazany przez strony tylko w wyjątkowych przypadkach. W praktyce pojawia się pytanie, czy podczas procesu sąd może uwzględnić dowody uzyskane przez stronę z naruszeniem prawa (tzw. owoce zatrutego drzewa). Kwestia ta jest sporna, a każda sprawa powinna być oceniana indywidualnie.

Nie bez znaczenia jest to, kiedy sąd dowiedział się o nielegalności dowodu. Jeżeli miał tę świadomość od chwili zgłoszenia wniosku, powinien go oddalić.

Nie przestępstwo, ale naruszenie

O ile podsłuchiwanie i nagrywanie cudzych rozmów bez zgody ich uczestników jest przestępstwem z art. 267 § 3 kodeksu karnego, o tyle posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym w trakcie rozmowy prowadzonej z pracodawcą już takiego naruszenia nie stanowi. Nie przesądza to jednak o możliwości wykorzystania tego dowodu w sądzie. Co więcej, potajemnie utrwalając konwersację, można naruszyć dobra osobiste rozmówcy.

Przykład

Pracodawca, który podejrzewał pracowników o kradzieże materiałów biurowych, zainstalował w ich pokoju socjalnym urządzenie podsłuchowe. Dzięki temu nagrał ich rozmowy i

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9520

Spis treści
Zamów abonament