Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starania nie zastąpią braku umiejętności

24 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Chruściel
Łukasz  Chruściel radca prawny  w kancelarii  Raczkowski i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Chruściel radca prawny w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Nieosiąganie przez pracownika wyników zgodnych z zasadnymi oczekiwaniami pracodawcy może uzasadniać wypowiedzenie mu umowy o pracę, nawet jeśli dokłada on należytej staranności w celu ich osiągnięcia

Umowa o pracę jest umową starannego działania, a nie rezultatu. Nieosiągnięcie wyznaczonego efektu może jednak w pewnych przypadkach uzasadniać wypowiedzenie.

Kodeks pracy wymaga, aby wypowiedzenie było uzasadnione. Nie ogranicza literalnie możliwości wypowiedzenia stosunku pracy jedynie do przypadków braku sumienności i staranności pracownika. W orzecznictwie wskazuje się, że przyczyną wypowiedzenia nie muszą być zawinione zachowania pracownika.

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 2 października 1996 r., I PRN 69/96, OSNP z 1997 r., nr 10, poz. 163), dla kwestii uzasadnienia wypowiedzenia nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki niestarannie – a zatem czy można mu przypisać winę w osiąganiu efektów gorszych niż oczekiwane, czy też z przyczyn od niego niezależnych nie organizuje swojej pracy w sposób zapewniający osiąganie wymaganych rezultatów.

Za nieudolność

Zatem można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9520

Spis treści
Zamów abonament