Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy budynek zabezpiecza dług

03 czerwca 2013 | Ekspert księgowego | Piotr Przemysław Żak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

W okresie przewłaszczenia nieruchomość, która jest jego przedmiotem, pozostaje w księgach rachunkowych dotychczasowego użytkownika. U wierzyciela nie spełnia bowiem definicji aktywów, bo nie jest przez niego kontrolowana

Przewłaszczenie rzeczy na zabezpieczenie to jedna z nienazwanych na gruncie prawa cywilnego form zabezpieczenia spłaty wierzytelności. Polega na przeniesieniu przez dłużnika na wierzyciela, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy. W niemal identyczny sposób ten instrument zabezpieczenia spłaty wierzytelności określa art. 101 ustawy Prawo bankowe, przy czym na gruncie tego prawa przewłaszczenie odnosi się do rzeczy ruchomych (i papierów wartościowych). W praktyce gospodarczej przedmiotem przewłaszczenia bywają także nieruchomości, przy czym w ich przypadku dla skutecznego zawarcia umowy niezbędna jest oczywiście forma aktu notarialnego.

Nie ma definitywnego charakteru

Przeniesienie prawa własności rzeczy na wierzyciela w ramach umowy przewłaszczeniowej nie ma charakteru definitywnego. Wierzyciel, po wykonaniu przez dłużnika ciążących na nim zobowiązań, obowiązany jest to niezwłocznego przeniesienia prawa własności z powrotem na rzecz przewłaszczającego. W przypadku nieruchomości roszczenie o takie zwrotne przeniesienie oznaczane jest w dziale III księgi wieczystej.

Prawo własności a władztwo

W czasie trwania przewłaszczenia prawo własności rzeczy przysługuje wprawdzie wierzycielowi, jednak użytkownikiem rzeczy pozostaje dłużnik. W związku z tym nie następuje przejście na wierzyciela władztwa ekonomicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9551

Wydanie: 9551

Spis treści
Zamów abonament