Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatne auto jako środek trwały

16 lipca 2013 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Wprowadzenie samochodu osobowego do firmy nawet po kilku latach od jego zakupu daje prawo do ujęcia go w ewidencji w pierwotnej cenie. Amortyzacja jest liczona od kwoty przewyższającej aktualną wartość rynkową

Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej osoby fizyczne mogą wykorzystywać zarówno „prywatne", jak i „firmowe" samochody osobowe. Możliwe są również przesunięcia tych samochodów między majątkiem „prywatnym" i „firmowym" (w obie strony). Warto się zastanowić, jakie wady i zalety ma wprowadzanie „prywatnych" aut do firmy jako środków trwałych.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości początkowej samochodu. Jest to co prawda proces rozłożony w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne, lecz stanowi niewątpliwą korzyść z zaliczenia prywatnego samochodu osobowego do środków trwałych. Okres amortyzacji dla samochodów osobowych wynosi, co do zasady, pięć lat.

Nawet gdy znacznie odbiega

Co ciekawe, wartość początkową „prywatnych" samochodów osobowych stanowi najczęściej ich cena nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Dotyczy to również sytuacji, gdy cena ta odbiega (nawet znacznie) od wartości auta w momencie wprowadzenia go do firmy jako środek trwały (tak Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 27 listopada 2009 r., ILPB1/415-994/09-2/AA; Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 14 listopada 2012 r., ITPB1/415-968/ 12/AK).

Kilometrówka nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9588

Wydanie: 9588

Spis treści
Zamów abonament