Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geopolityczna rewolucja gazu łupkowego

16 lipca 2013 | Ekonomia | Alan Riley
Alan Riley
źródło: Rzeczpospolita
Alan Riley

Gaz łupkowy wywołał na świecie prawdziwą rewolucję, która dopiero się zaczyna. Najwięcej skorzystają na niej kraje NATO – pisze doradca Komisji Europejskiej.

Wydobywany niekonwencjonalnymi metodami gaz nie tylko pomógł Ameryce wyjść z kryzysu, lecz także umożliwił Chińczykom zmniejszenie uzależnienia od importu nośników energii. Stał się również impulsem dla globalnej gospodarki. Ale równocześnie zagrożeniem dla stabilizacji w Rosji i Arabii Saudyjskiej.

I nie chodzi o sam gaz łupkowy. Poszukiwanie jego złóż ujawniło też wielkie rezerwy ropy, które w 2020 r. dadzą Stanom Zjednoczonym uniezależnienie od importu tego surowca. Możliwe będzie wykorzystanie gazu w transporcie w USA, Europie i Chinach.

Taki rozwój sytuacji w połowie XXI w. będzie miał potężny efekt geostrategiczny, nie mówiąc o wpływie na globalną gospodarkę. Spodziewany efekt można przyrównać do zmian, jakie spowodowało w latach 20. ubiegłego stulecia zastąpienie węgla przez ropę jako głównego nośnika energii w transporcie.

Globalny zwrot

Złoża gazu łupkowego, podobnie jak w przypadku węgla kamiennego, są rozrzucone po całym świecie. Ich eksploatacja nie jest droga. Geopolityczna rewolucja wynika z tego, że dotychczas 80 proc. rezerw ropy i gazu znajdowało się w krajach OPEC i Rosji, a tylko 10 proc. w krajach OECD i Chinach.

Tymczasem dzięki odkryciu przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9588

Wydanie: 9588

Spis treści
Zamów abonament