Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za jakie straty nie płacimy

02 października 2013 | Prawo i praktyka | Paweł Sikora

Mimo wysokiego prawdopodobieństwa uzyskiwania dochodów, niektóre ich rodzaje nie będą mogły stać się przedmiotem roszczenia cywilnoprawnego.

Jedną z takich kategorii są zyski pochodzące z umów zabronionych przez prawo. Są to te rodzaje umów, z którymi prawo wiąże sankcje nieważności (art 58 kc).

Po prostu nieważne

Jako przykład można wskazać wszelkiego rodzaju umowy zmierzające do oszustwa, umowy mające na celu ominięcie prawa, czy obarczone wadą czynności prawnej (z osobą nie posiadającą zdolności do czynności prawnych). Warto też zwróć uwagę na dość częste w naszych realiach pobieranie nadmiernych odsetek od konsumentów usług finansowych (karty kredytowe, tzw. „chwilówki"). Przedsiębiorca zajmujący się taką działalnością nie może dochodzić utraconych dochodów w kwocie wyższej niż wyliczona zgodnie z art. 359 kc § 21 i § 22, tj. obecnie – 16 proc. rocznie. Umowa w zakresie odsetek powyżej  tej stopy procentowej jest nieważna.

Od niezgodności z prawem należy odróżnić, tzw. wymogi administracyjne. Przykładem może być niezarejestrowana działalność gospodarcza. Zdaniem autorytetów osoba prowadząca niezarejestrowaną działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9654

Wydanie: 9654

Spis treści
Zamów abonament