Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik nie zawsze dorobi do swojej pensji

15 października 2013 | Administracja
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Uprawnienia | Pracownicy administracji – zarówno rządowej, jak i samorządowej – muszą się liczyć z ograniczeniami wynikającymi z pracy, jaką wykonują, oraz funkcji, jaką pełnią.

Poważnym problemem dla wielu chętnych do pracy w ministerstwach, urzędach gmin, starostwie czy urzędach centralnych mogą być ograniczenia w możliwości dodatkowego zarabiania. Zakazy z tym związane statuują ustawy: o pracownikach samorządowych, o służbie cywilnej oraz ustawa o ograniczeniu prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

W samorządach...

Pracownicy zatrudnieni w jednostkach samorządowych: w urzędzie gminy, w starostwie, w urzędzie marszałkowskim i w innych takich jednostkach nie mogą wykonywać zajęć sprzecznych lub związanych z zajęciami, które wykonują w ramach obowiązków służbowych. Chodzi o zajęcia mogące wywołać uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność, a także sprzeczne z obowiązkami wynikającymi z ustawy o pracownikach samorządowych. Zakaz ten dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych oraz na stanowiskach kierowniczych w samorządach.

Przykład

Radca prawny jest zatrudniony w urzędzie gminy. Czy może on wykonywać dodatkowe zajęcia na podstawie umowy-zlecenia w kancelarii prawnej?

Po pierwsze stanowisko radcy prawnego należy do stanowisk urzędniczych, a zatem dodatkowe zajęcie podlega ocenie. Radca prawny świadczący usługi prawnicze w kancelarii prawnej, nie narusza zakazu z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych. Ale jeśli ta

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9665

Wydanie: 9665

Spis treści
Zamów abonament