Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zmianie przepisów wyższy kapitał początkowy i emerytura

15 października 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Osoba, która do naliczenia hipotetycznej emerytury wskazała zarobki z niepełnych lat pracy, może obecnie wnosić o jej przeliczenie w odniesieniu do części, a nie całości obowiązującej wtedy średniej płacy.

∑ Nasza pracownica do ustalenia kapitału początkowego wskazała wynagrodzenie z lat 1988–1997. Od 1 lipca 1990 r. do 30 czerwca 1991 r. przebywała na urlopie wychowawczym. ZUS ustalił jej kapitał początkowy, porównując zarobki uzyskane w 1990 r. i 1991 r. z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej w tych latach. Czy to prawda, że od 1 października br. można ponownie ustalić kapitał początkowy, porównując zarobki z niepełnego roku z  przeciętną płacą ustaloną dla części tego roku? Czy zainteresowana musi złożyć wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego, czy też ZUS zrobi to z urzędu? – pyta czytelnik.

Ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2013 r., poz. 960) wprowadziła nowe zasady ustalania wysokości kapitału początkowego. Z nowych, korzystniejszych przepisów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9665

Wydanie: 9665

Spis treści
Zamów abonament