Pod telefonem w oczekiwaniu na wezwanie szefa
Lista płac | Za samo pełnienie dyżuru w domu, bez wykonywania pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. Pieniądze należą się za realizację w tym czasie obowiązków służbowych, także za godziny nadliczbowe.
Warunki zlecania i opłacania dyżuru pracowniczego określają art. 151 i 1511 k.p.
W zależności od okoliczności niekiedy za czas dyżuru podwładnemu przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. A jeśli nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, należy mu się wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Niekiedy nie zyskuje takich uprawnień. Od czego to zależy?
Jakie przepisy
Prawo pracy w szczególny sposób reguluje czas dyżurów pracowników. Polegają one na pozostawaniu w oznaczonych godzinach w stałej gotowości do pracy o nieustalonym z góry rozmiarze oraz na ewentualnym wykonywaniu w tym okresie prac, w celu których dyżur został ustanowiony. Za czas dyżuru, z wyjątkiem tego pełnionego w domu, etatowcowi przysługuje czas wolny od pracy. Jego wymiar odpowiada długości dyżuru. A gdy nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, będzie to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Gdy taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków – należy mu się 60 proc. wynagrodzenia.
W domu i zakładzie
Zaliczenie do czasu pracy dyżuru i związane z tym konsekwencje w postaci obowiązku udzielenia przez pracodawcę czasu wolnego (lub wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania) zależy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta