Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewiele czasu na sprzeciw w sprawie nowych warunków

31 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

TERMINY | Podwładny, któremu wręczono wypowiedzenie zmieniające, może odwołać się do sądu pracy. Aby to skutecznie zrobić, musi zmieścić się w 7 dniach.

Ryszard Sadlik

Wypowiedzenie zmieniające pozwala pracodawcy jednostronnie zmodyfikować warunki zatrudnienia etatowca. Przykładowo szef może powierzyć mu inne niż dotychczas stanowisko lub zmienić zasady jego wynagradzania. Taki krok jest konieczny, gdy dotyczy istotnych warunków zatrudnienia i jest niekorzystne dla pracownika. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się zasady obowiązujące przy wypowiedzeniu umowy o pracę. Powoduje to, że składając wypowiedzenie zmieniające, szef musi zachować wszelkie wymagania formalne dotyczące wypowiedzenia angażu.

Co wolno zaskarżyć

Nie zgadzając się ze złożonym wypowiedzeniem zmieniającym, pracownik może odwołać się do sadu. Wolno mu kwestionować zasadność wypowiedzenia lub jego zgodność z przepisami, żądać orzeczenia przez sąd o bezskuteczności wypowiedzenia, ewentualnie przywrócenia poprzednich warunków pracy albo zasądzenia odszkodowania. Takie roszczenia ma pracownik, gdy wypowiedzenie zmieniające dotyczyło umowy zawartej na czas nieokreślony. Przy angażu na czas określony podwładnemu pozostaje w zasadzie tylko roszczenie o odszkodowanie.

Etatowiec może złożyć odwołanie tylko w ciągu 7 dni od daty otrzymania wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z odpowiednio tu stosowanego art. 264 § 1 k.p. Zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9727

Wydanie: 9727

Spis treści
Zamów abonament